Wybór szkoły

26 marca 2015

Hej kochani!
Aktualnie w różnych szkołach są dni otwarte (bynajmniej u mnie tak jest), gdzie możemy zwiedzić szkołę i zapoznać się z ich profilami. W tym roku wszyscy trzecio gimnazjaliści muszą zdecydować do jakiej szkoły pójdą po wakacjach. Nikt przed tym wyborem nie ucieknie, ponieważ każdy ma obowiązek uczęszczać do szkoły do 18 roku życia. Dlatego trzeba bardzo dobrze to przemyśleć, ponieważ będziemy uczyć się w niej trzy bądź cztery lata a chyba nikt nie chciałby chodzić do szkoły na przymus.
Jak wybrać odpowiednią szkołę?
Przed podjęciem tej decyzji zastanów się co cię interesuje, co lubisz robić, w czym jesteś dobry, na co poświęcasz dużo czasu i czy po szkole chciałbyś iść na studia.

Jeśli zdecydujesz się na liceum ogólnokształcące...
Liceum da Ci ogólną wiedzę, lepiej przygotuje do matury i dalszego kształcenia. Zadaniem liceum jest przygotowanie ucznia do studiowania na wyższych uczelniach. Absolwent liceum oprócz wiadomości i umiejętności ze wszystkich przedmiotów w zakresie podstawowym powinien być przygotowany do zdawania egzaminu maturalnego z co najmniej dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Jeśli wybierzesz technikum...
Technikum umożliwi zdobycie zawodu i wykształcenia średniego. Absolwenci technikum mogą także kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Od 1 września 2012 roku kształcenie ogólne jest takie same jak w liceum. W technikum możesz nauczyć się jak praktycznie wykonywać zawód, jak przygotować się do podejmowania działalności gospodarczej, jak napisać biznesplan, jak wykorzystać język obcy w pracy zawodowej, jak organizować pracę w podległym zespole. W trakcie nauki w technikum będziesz zdawać egzamin zawodowy (ilość egzaminów zawodowych decyduje od tego ile dany zawód ma kwalifikacji). Po ukończeniu technikum zdobędziesz certyfikat i maturę. Będziesz miał szansę uczęszczania na studia i pracowania jednocześnie.

A jeśli pójdziesz do zasadniczej szkoły zawodowej...
W szkole zawodowej są realizowane te same przedmioty co w liceum na poziomie podstawowym. W tej szkole możesz kształcić się w wielu zawodach- wybór zależy od Twoich zainteresowań. W ZSZ nauczysz się jak praktycznie wykonywać zawód, jak przygotować się do zbudowania własnej firmy, jak wykorzystać język obcy w pracy zawodowej. Po ukończeniu szkoły możesz uzupełnić wykształcenie średnie wybierając liceum ogólnokształcące dla dorosłych albo zacząć pracę w danym zawodzie.
Ja na szczęście tę decyzje mam już za sobą. Ale szczerze mówiąc bardzo długo zastanawiałam się nad dwoma profilami (może kiedyś napiszę o tym post). Dlatego przed podjęciem decyzji bardzo dobrze się zastanówcie czym się interesujecie i co chcecie robić po wybranej szkole.
Mam nadzieję, że niektórym mniej więcej wyjaśniłam co zdobędzie w wybranej szkole.

Zapraszam wszystkich na fanpage blog Renii.
                                                              Byeee!
41

Copyright © Szablon wykonany przez My pastel life